2024 Shortlist

Congratulations to the outstanding recipients of the Women in Construction Awards! Your dedication and achievements inspire us all.

Overall Leader Award

The of this award will be announced at the awards ceremony.

Sponsored by:

Elliott Group

Excellence in Senior Leadership - Contractor

FINALISTS:

  • ADCO Contracting - Mairead Luttrell ADCO Contracting - Mairead Luttrell
  • Ardmac - Justine Geminiani Ardmac - Justine Geminiani
  • Bretland Construction - Anne Marie McCormack Bretland Construction - Anne Marie McCormack
  • Conack Construction - Paula Shinners Conack Construction - Paula Shinners
  • John Paul Construction - Bronagh Carty John Paul Construction - Bronagh Carty
  • Oak Project Management - Orla O'Hehir Oak Project Management - Orla O'Hehir

Sponsored by:

Falcon Green

Excellence in Senior Leadership - Engineering

FINALISTS:

  • Doran Consulting - Ciara Lappin Doran Consulting - Ciara Lappin
  • Ethos Engineering - Andricke Smith Ethos Engineering - Andricke Smith
  • Kirby Group Engineering - Amy Lane Kirby Group Engineering - Amy Lane

Sponsored by:

Walls Construction

Excellence in Senior Leadership - Architecture & Design

FINALISTS:

  • MCA Architects - Magda Mickiewicz MCA Architects - Magda Mickiewicz
  • RKD - Niamh Burke RKD - Niamh Burke

Sponsored by:

Bretland

Business Owner of the Year

FINALISTS:

  • Aspect Interior Design - Brenda Sorensen Aspect Interior Design - Brenda Sorensen
  • Cobelis Design Studio - Eleanor Clarke Cobelis Design Studio - Eleanor Clarke

Diversity & Inclusion Champion

FINALISTS:

  • PM Group PM Group
  • TU Dublin - Joanne White TU Dublin - Joanne White

Best Female Led Team

FINALISTS:

  • Dominic O'Connor - Tanya Stares Dominic O'Connor - Tanya Stares
  • Dubh House Studio Dubh House Studio
  • Ethos Engineering - People & Talent Ethos Engineering - People & Talent
  • H&MV Engineering - Sinead Nelligan H&MV Engineering - Sinead Nelligan
  • Kirby Group Engineering - Amy Lane Kirby Group Engineering - Amy Lane
  • MG Architects & Valuers MG Architects & Valuers
  • Wyse Property Management Wyse Property Management

Sponsored by:

Pennypop

Excellence in Project Management

FINALISTS:

  • Ardmac - Justine Geminiani Ardmac - Justine Geminiani
  • Babcock International - Ciara Doherty Babcock International - Ciara Doherty
  • Corgan - Anna Labianca Corgan - Anna Labianca

Sponsored by:

B.W.D.I

Excellence in Architecture & Design

FINALISTS:

  • C + W O’Brien Architects - Ellen Ballard C + W O’Brien Architects - Ellen Ballard
  • FKM Fit Out - Linda Williams FKM Fit Out - Linda Williams
  • Perkins&Will - Shauna Corcoran Perkins&Will - Shauna Corcoran
  • Scott Tallon Walker Architects - Chinwendu Kane Scott Tallon Walker Architects - Chinwendu Kane

Sponsored by:

SIG Ireland

Excellence in Bids & Tenders

FINALISTS:

  • Ardmac - Lisa Jennings Ardmac - Lisa Jennings
  • Claraghlea Professional Services - Emma Gormley Claraghlea Professional Services - Emma Gormley
  • Ethos Engineering - Rosie Maclot Ethos Engineering - Rosie Maclot

Best Health & Safety Leadership

FINALISTS:

  • Ardmac - Thays Brito Ardmac - Thays Brito
  • Ashview Consultants - Justyna Kluska Ashview Consultants - Justyna Kluska
  • Dominic O'Connor - Oneasa McMorrow Dominic O'Connor - Oneasa McMorrow
  • Elliott Group - Laura McCooey Elliott Group - Laura McCooey
  • Glanua - Aine Healy Glanua - Aine Healy

Best Sustainability Leadership

FINALISTS:

  • Ethos Engineering - Müge Karasahin Ethos Engineering - Müge Karasahin
  • H&MV Engineering - Kate Kerrane H&MV Engineering - Kate Kerrane
  • Helena McElmeel Architects Helena McElmeel Architects
  • Joyce's Hardware & Home Joyce's Hardware & Home
  • Perkins&Will - Niamh Peare Perkins&Will - Niamh Peare
  • RKD - Rosemarie Mac Sweeney RKD - Rosemarie Mac Sweeney
  • Walls Construction - Louise Martin Walls Construction - Louise Martin

Rising Star – Engineering

FINALISTS:

  • EirEng Consulting Engineers - Yang Bian EirEng Consulting Engineers - Yang Bian
  • Elliott Group - Audrey Dantras Elliott Group - Audrey Dantras

Rising Star - Consulting

FINALISTS:

  • Ashview Consultants - Emma Cousins Ashview Consultants - Emma Cousins
  • Mitchell McDermott - Imane Hachadi Mitchell McDermott - Imane Hachadi

Sponsored by:

Ardmac

Workplace of the Year

FINALISTS:

  • Elliott Group Elliott Group
  • Mitchell McDermott Mitchell McDermott
  • RKD RKD
  • SIG Workplace SIG Workplace